Leczenie ortodontyczne a higiena pacjenta

Udostępnij wpis:

Share on facebook

Należy pamiętać, że leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego trwa zwykle dość długo i wymaga od pacjenta dużej cierpliwości i zaangażowania. Czynności higieniczne mają pomóc osiągnąć zamierzony efekt, czyli nie tylko piękny, ale też i zdrowy uśmiech.

Jak wiemy w aparacie ortodontycznym jest wiele elementów i miejsc retencyjnych do odkładania się płytki nazębnej.

Zwrócono uwagę na zmianę składu płytki przy użytkowaniu aparatów stałych. Zauważono znaczny wzrost m.in. bakterii Lactobacillus i S. mutans oraz C. albicans w ślinie pacjentów.

Dlatego też, po założeniu aparatu powinniśmy pacjenta nauczyć prawidłowego szczotkowania, dobrać odpowiednie akcesoria oraz nauczyć go prawidłowego ich zastosowania. Zalecenia pacjentowi powinniśmy dać na piśmie, by w każdej chwili mógł do nich wrócić i sobie zalecenia przypomnieć.

Co zatem pacjentowi powinniśmy polecić: odpowiednią szczoteczkę do zębów, odpowiednią pastę do zębów, nitkę do zębów, szczoteczki – wyciorki, jednopęczkowe, odpowiednią płukankę oraz irygator.

Pacjent zaopatrzony w taką wiedzę i akcesoria będzie dokładniej i świadomie dbał o higienę jamy ustnej, i na pewno podziękuję nam za to zdrowym uśmiechem.

Pozostałe artykuły

Udostępnij wpis:

Share on facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapraszam na szkolenia