Polerowanie zębów

Udostępnij wpis:

Share on facebook

to jeden z etapów podczas zabiegu higienizacji zębów. Według mnie jeden z najistotniejszych, a jakże często pomijanych lub wykonywanych niedbale. Dokładne polerowanie po zabiegu pozwala na uzyskanie gładkości tkanek zęba. Jak wiemy pozostawienie szorstkich powierzchni wiąże się z większym nagromadzeniem płytki nazębnej oraz innych złogów. Pacjent ma utrudnioną higienę jamy ustnej. Często przychodzą do mnie pacjenci skarżąc się, że po skalingu czy piaskowaniu więcej gromadzi im się osadu lub kamienia. Czy też tak mieliście? Spotkaliście się z tym?

Do polerowania po zabiegu używamy szczoteczek o różnych kształtach, w zależności od polerowanych powierzchni. Obroty szczoteczki powinny być od 1 tys. do 10 tys. na minutę. Możemy użyć również kątnicy do profilaktyki.

Do polerowania używamy past profesjonalnych przeznaczonych do stosowania w gabinetach stomatologicznych.

Na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze pasty?

1. Czy pasta zawiera fluor czy nie. Niektóre pasty zawierają hydroksyapatyt.

2. Jakie jest RDA takich past (RDA – wskaźnik ścieralności). Im wyższe, tym bardziej ściera, ale szybciej usuwa osad i przebarwienia. RDA past na rynku waha się mniej więcej od 3 do 140. Jeżeli pacjent ma duży osad i wybierzemy pastę o większym RDA, to musimy użyć jeszcze jednej pasty do dokładnego wypolerowania o małym współczynniku ścieralności.

Powierzchnię zęba polerujemy ruchem kolistym, dbając by każda jego powierzchnia została dokładnie wypolerowana. Polerując nie śpieszmy się. Pacjent na pewno to doceni w przyszłości.

Pozostałe artykuły

Udostępnij wpis:

Share on facebook

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapraszam na szkolenia